Blog > Komentarze do wpisu

Interesujący monolog

Gospodarza pilnującego domków letniskowych  odwiedza nieznajomy aby kupić od niego fasoli. Gotowej fasoli nie ma wiec obaj przystępują do łuskania. Przy łuskaniu toczy się wciągająca rozmowa a my w książce mamy monolog gospodarza.

„Bohater Traktatu... w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza podczas jednego dnia spędzonego na wspólnym łuskaniu fasoli dokonuje bilansu całego życia. Opisuje traumatyczne przeżycia z czasów wojny, okres młodzieńczych złudzeń i pasji, lata „nauki i wędrówki”, poszukiwanie zarobku na obczyźnie, wreszcie powrót do kraju. Misternie skonstruowana, przeplatającą perspektywy czasowe powieść jest próbą przeniknięcia sensów ludzkiego losu. Autor usiłuje odkryć relacje pomiędzy przypadkiem i przeznaczeniem, istnieniem autentycznym i pozornym, zwykłym życiem i szaleństwem.Traktat o łuskaniu fasoli to wielka powieść metafizyczne. Mistrzostwo Mysliwskiego polega na tym ze drążąc Tajemnice, nie szuka on łatwych rozwiązań ani pocieszenia. Nakazuje poznawać najważniejsze pytania z odwaga i pełną świadomością, ze na wiele z nich nie otrzymamy odpowiedzi”

Czytając opis na okładce nie powiem aby książka wydawała się interesująca, ale słyszałam już o niej wiele dobrego i to mnie skusiło.

Nie żałuję. Książka jest rewelacyjna. W prosty sposób sięga do najważniejszych trudnych sprawach ale nie poucza, nie zmusza do myślenia, nie atakuje wielkimi słowami. Normalny prosty człowiek snuje opowieść swego życia, przy czy wywołuje emocje, czasem wzrusza.

Czyta się lekko i przyjemnie mimo iż dotyczy nie łatwych spraw.

Na pewno sięgnę po inne książki Mysliwskiego. W końcu to pierwszy laureat Nagrody Nike.

Naprawdę warto przeczytać.

Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli", Wydawnictwo Znak, Kraków 2007

piątek, 31 października 2008, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony