Blog > Komentarze do wpisu

jesień...

Pogoda nie sprzyja spacerom i pewnie zostanie tak już aż do wiosny. Takie deszczowe popołudnia to rewelacyjny czas na książkę, herbatkę i kocyk.

„Siostry”Lori Lansen przeczytałam właśnie w takie jesienne popołudnia. Nie wiem dokładnie ile ich było ale na pewno niewiele. Mimo iż książka ma ponad 400stron czyta się ja szybko i zachłannie.

 

„Rose i Ruby Darlen sa siostrami, ale nie zwyczajnymi. Obie urodziły się razem, zrośnięte głowami, ze wspólnym układem krwionośnym, dlatego tych sióstr syjamskich nie można było rozdzielić. Młoda matka porzuciła je po urodzeniu w szpitalu, gdzie zajęła się nimi cudowna pielęgniarka, która wraz z mężem, emigrantem ze Słowacji adoptowała j, kochała i mądrze wychowywała. „Ciocia” Lovey okazała się dla bliźniaczek najwspanialszym darem niebios” 

Książka jest czymś w rodzaju autobiografii obu sióstr. Głównym narratorem jest silniejsza z bliźniaczek Rose, chociaż są tez krótkie fragmenty pisane przez druga z sióstr Ruby. Niezwykle opisy życia razem mimo tak wielu różnic charakteru, zainteresowań. Przykład jak tego jak można żyć tak blisko siebie a wciąż się zaskakiwać, jak żyć pełnią życia nie będąc do końca sprawnym. Siostry żyją razem, pracuje razem, a nawet kochają.

str.5

„Nigdy nie spojrzałam w oczy swojej siostrze. Nigdy nie kąpałam się sama. Nigdy nie stałam w nocy na trawie i nie wznosiłam rąk do urzekającego księżyca. Nigdy nie skorzystałam z ubikacji w samolocie. Ani nie nosiłam kapelusza. Ani nie byłam całowana. Nigdy nie prowadziłam samochodu. Ani nie przespałam całej nocy. Nigdy nie odbyłam prywatnej rozmowy. Ani samotnego spaceru. Nigdy nie wspięłam się na drzewo. Ani nie wtopiłam się w tłum.”

Rewelacyjna książka dająca do myśłenia. Pozwala dostrzec "szczęścia"codzinnego dnia. Polecam. 

Lori Lansen "Siostry", Nowa Proza, Warszawa 2008

wtorek, 07 października 2008, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony