Blog > Komentarze do wpisu

Czułość wilków

Do świąt coraz mniej czasu, a ponieważ święta spędzam w Polsce więc czasu na bloga pewnie będę miała mało. Kilka książek przeczytanych w ostatnim czasie czeka na notkę, dlatego dziś będą dwie.

„Czułość wilków” to mieszanka kryminału, historii, miłości. To opowieść tocząca się na zimnych pustkowiach Kanady XIX wieku.

„Pokryte śniegiem pustkowia Kanady tworzą tło niczym z opowieści Jacka Londona, a błąkające się sfory wilków są niejako motywem przewodnim. Dlatego formuła powieści wykracza daleko poza konwencje kryminału, zapraszając czytelnika do świata zapomnianej kultury rdzennych Amerykanów i świata burzliwej, namiętnej miłości.”

W tajemniczych okolicznościach znika z domu siedemnastoletni Francis Ross, a w krotce potem jego matka odkrywa zwłoki oskalpowanego przyjaciela Fracisa, handlarza skórami, Francuza  Laurenta Jameta.  Kobieta wyrusza na poszukiwanie syna, który staje się głównym podejrzanym o tą zbrodnie. Wyrusza w nieznane przez opustoszale, pełne dzikiej zwierzyny tereny. W ślad za nią wyruszają kolejne osoby chcące poznać prawdę i schwytać mordercę..

Te mroźne i wyludnione tereny, dramatyczne wydarzenia związane z wędrówką wyzwalają w bohaterach powieści ich prawdziwe uczucia, pokazują prawdę o ich charakterach.

Książka podzielona jest na dość krótkie rozdziały, każdy poświecony innej postaci ,a to sprawia że ciężko się ją czyta. Jednak rozwijająca się akcja sprawia że chce się czytać dalej. Ciekawość jest silniejsza. Co ważne mimo iż powieść kończy się odnalezieniem mordercy, nie jest to w niej najważniejsze. Ważniejsze staje się to że stopniowo każdy  z bohaterów poznaje swoje prawdziwe ja, niektórzy poznają prawdę o swoich bliskich, mierzą się z rzeczywistością o której istnieniu nierzadko nie mieli pojęcia.

 Istotne jest również to że akcja powieści toczy się zimą. Bardzo obrazowe opisy zimowych krajobrazów pozwalają lepiej wczuć się w akcje zwłaszcza o tej porze roku.

Serdecznie polecam

 

Stef Penney „Czułość wilków” Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2008

piątek, 12 grudnia 2008, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony