Blog > Komentarze do wpisu

Miasto zakazane

"Miasto zakazane" Williama Bella to niewielka książeczka. Opisana w niej historia też jest bardzo prosta. I nie było by w tej książce nic wyjątkowego gdyby nie to ze cała akcja rozgrywa się w bardzo istotnym dla Chin momencie. Rozgrywa się na tle tragedii na placu Tiananmen.

„Siedemnastoletni Alex Jackson był mocno podekscytowany, gdy ojciec, kamerzysta z Canadian Broadcasting Corporation, zaproponował synowi, by towarzyszył mu w podroży służbowej do Chin. Potraktował te propozycje jako szanse, która zdarza się raz w życiu, tym bardziej ze od pewnego czasu żywo interesował się historia tego kraju.Ani Alex, ani jego ojciec nie przeczuwali, ze staną się świadkami i uczestnikami historycznych zdarzeń, które rozegrały się w tym kraju wiosna 1989 roku.Na placu Tiananmen, w trakcie demonstracji studentów i mieszkańców Pekinu domagających się demokracji, Alex niespodziewanie poczuł się reporterem. Wraz z ojcem postanowili przekazać światu informacje o tym, co się tam zdarzyło, ale niewiele brakowało, by obaj zapłacili za to własnym życiem.”

Notka z okładki właściwie mówi już wszystko o fabule. Ojciec z synem wyjeżdżają aby robić reportaż i staja się świadkami tego co się wtedy wydarzyło w Chinach. Niby nic, a jednak książka warta przeczytania. Głównie dlatego iż pomimo ze nie jest to książka typowo historyczna opisuje prawdziwe powody demonstracji studentów, bardzo realistycznie oddaje to co się wtedy wydarzyło. Trzyma się chronologii wydarzeń, wnosi elementy ówczesnej polityki nie tylko Chin ale również i świata.

Całość podzielona jest na rozdziały tytułowane datą, pozwala to jeszcze bardziej zrozumieć sens, a raczej bezsens tej tragedii.

Zawsze interesowała mnie literatura, historia, obyczajowość dalekiego wschodu i tu w tej niewielkiej książeczce znalazłam to coś. Bell w prosty sposób oddaje grozę wydarzeń, daje nam się wczuć w cala sytuacje a jednocześnie „przemyca” informacje, ciekawostki historyczne.

 

William Bell „Miasto zakazane”, Exlibris, Warszawa 2002

środa, 03 grudnia 2008, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony