Blog > Komentarze do wpisu

Zegar słoneczny

Zegar słoneczny” Maarten’t Hart to odrobinę kryminału, odrobinę psychologii a przede wszystkim książka którą przyjemnie się czyta, zwłaszcza w takie chłodne wieczory jak teraz.

„Kiedy atrakcyjna, niekonwencjonalna Róża Berczy umiera – jak twierdzą lekarze- na udar słoneczny. Leonie Kuyper, jej przyjaciółka, dziedziczy po Róży wszystko – w zamian za opiekę nad jej trzema kotami. Chcąc, by zwierzęta jak najprędzej ja zaakceptowały, upodabnia się zewnętrznie do zmarłej. Potem zaczyna także zmieniać swą osobowość.Leonie poznaje wiele osób z otoczenia swej zmarłej przyjaciółki i kilka jej życiowych tajemnic. Podobnie jak przyjaciel Róży, uważa ze została ona zamordowana. Postanawia na własna rękę rozwiązać tę zagadkę. Prawda okazuje się trudna do przyjęcia...„Zegar słoneczny” można nazwać powieścią psychologiczno-kryminalną. Problem rozwiązania zagadki schodzi tu na dalszy plan wobec barwnego świata postaci, a przede wszystkim wobec obserwacji zmian psychiki głównej bohaterki. Siłą tej prozy jest poczucie humoru, zaskakiwanie nagłymi zwrotami akcji. Każda z pojawiających się postaci, nawet drugoplanowa, to mistrzowsko, często komicznie narysowany portret”

Całość to w pewnym sensie studium przypadku. Mamy tu doczynienia z przeobrażaniem się głównej bohaterki pod wpływem śmierci przyjaciółki. Stopniowo jak zamieszkuje w odziedziczonym po zmarłej mieszkaniu, poznaje sąsiadów, zwyczaje, sekrety przyjaciółki zaczyna się do niej upodabniać. Najpierw zewnętrznie. Zmienia fryzurę, maluje paznokcie, zaczyna ubierać się w jej ubrania. A potem próbuje mówić tak jak ona, zachowywać się, myśleć. Wątek kryminalny nie jest tutaj najistotniejszy. Wciąż pojawiają się nowi podejrzani, nowe domysły. Nie pomaga to jednak w rozwiązaniu zagadki śmierci Róży.

W pewnym momencie przestałam się nawet zastanawiać nad tym kto zamordował Róże, zupełnie skupiając się na postawie Leonie. To pewnie przez moje skrzywienie zawodowe;)

 

Maarten’t Hart „Zegar słoneczny” Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2006

poniedziałek, 08 grudnia 2008, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ

Komentarze
zosik
2008/12/09 15:05:28
Proszę, jaki synchron. Też właśnie jestem po :)
-
kimura
2008/12/09 19:10:19
zosik a odczucia tez podobne?;)
-
brahdelt
2008/12/09 22:24:18
Czytałam tę ksiażkę niedawno i też uważam, że to bardzo przyjemna lektura. *^v^*

Custom Myspace Clock

Odsłony strony