Blog > Komentarze do wpisu

Fastryga

Fastryga” Grażyny Jagielskiej to poruszająca historia życia kobiet naznaczonych piętnem nieszczęścia.

Fastryga to opowieść o trzech pokoleniach kobiet, których losy naznaczone są tajemniczym piętnem. Czy ich życiem kieruje Zło, które zadomowiło się w rodzinie Werskich jeszcze w czasie okupacji? A może to tylko pamięć, całymi latami domagająca się wyzwolenia od kłamstw i niedopowiedzeń? Cokolwiek to jest, niszczy życie kobiet, zatruwa ich wzajemne stosunki i relacje ze światem. Książka Grażyny Jagielskiej to także przenikliwe studium wzajemnego zniewolenia i przemocy w rodzinie, konsekwentnie ukazywane z dwóch perspektyw- sprawcy i ofiary. Intrygująca narracja i świetne portrety psychologiczne sprawiają, że Fastryga to powieść o wielkiej sile wyrazu”

Krystyna- w sytuacji kryzysowej porzucona przez męża, samotnie wychowuje dwie córki i opiekuje się chorą teściową. Ewa- córka Krystyny, kocha malarstwo, jednak musi je porzucić ze względu na swego męża tyrana, który wciąż ja bije. Mela- druga córka Krystyny, jako dziecko spada ze schodów i już nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Ginie pod kołami pociągu niesiona jakąś tajemniczą siłą. Wszystkie one połączone są jakąś tajemnicą, tajemnicą nieszczęścia, poczuciem samotności, przemilczaniem tego co naprawdę ważne.

Tytułowa fastryga to to czego miedzy nimi brak, brak im nawet wątłej nitki porozumienia. Brak „fastrygi” rodzi kolejne nieszczęścia.

Mimo iż książka jest smutna czyta się ją rewelacyjnie. Trzyma w napięciu. Autorka zastosowała bardzo ciekawy typ narracji, która wciąga, naprawdę pozwala wczuć się w to co przezywają bohaterki.

Przemoc w rodzinie Ewy ukazana jest zarówno oczami prześladowanej kobiety, jak i oczami jej prześladowcy męża. Ta sytuacja okazuje się trudna nawet dla niego. Próbuje walczyć sam ze sobą, jednak ponosi klęskę.

Okazuje się że „Fastryga” jest debiutem Grażyny Jagielskiej. Według mnie bardzo udanym.

 

Grażyna Jagielska "Fastryga" WAB, Warszawa 2006

 
wtorek, 13 stycznia 2009, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony