Blog > Komentarze do wpisu

Slumdog

Tytuł na pewno znany, ale pozwolę sobie stwierdzić ze u większości z powodu filmu niż książki. Jednak ja zaczęłam od czytania i tym samym złagodziłam chęć obejrzenia filmu. Książka mnie nie zachwyciła chociaż tak bardzo na to liczyłam.

„Ram Mohammad został aresztowany za to , ze poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju ‘Kto wygra miliard”. Nikt nie wierzy, ze biedny sierota,  który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafi podąć nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musiał oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, ram opowiada nam zdumiewająca historie swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakąś opowieść – o dzieciństwie pod opieka księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesje na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika Tadż Mahal.

Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na teleturniejowi pytania, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie”

Historie życia Ram Mohammada poznajemy w momencie gdy spotyka się z tajemniczym adwokatem chcącym uchronić go od wiezienia za oszustwo w teleturnieju. Kolejne pytania teleturnieju to kolejna, niesamowita opowieść z życia Mohammada..

Bardzo interesujący sposób akcji. Głównego bohatera poznajemy jedynie z retrospekcji, wiemy o nim tylko to co sam nam opowiada.

Książkę przeczytałam bardzo szybko a końcowe rozdziały wręcz błyskawicznie. Często po kilku zdaniach na początku strony przerzucałam kolejna kartkę bo im dalej w las tym bardziej akcja była nudząca. Już właściwie na samym początku czytelnik zaczyna się domyślać jak cala historia się skończy a to odbiera radość czytania.

Liczyłam na barwniejsze opisy Indii a znalazłam jedynie fałsz, zbrodnie, ubóstwo, wykorzystywanie biedniejszych, obłudę. A pośród tego nasz bohater niezłomny i wciąż wierzący w przeznaczenie które doprowadzi go do szczęścia.

 

Vikas Swarup „Slumdog. Milioner z ulicy” Prószynski i S-ka, Warszawa 2009

środa, 18 listopada 2009, kimura

Polecane wpisy

  • Dewiacja...

    Poprostu Cook. "Robin Cook uważany jest za mistrza thrillera medycznego. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Columbia, ale także studia podyplomowe na Harvardzi

  • Bidul

    Szokujacy realizm Dziesięcioletni Borys, chłopiec z patologicznej, wiejskiej rodziny, zostaje oddany do domu dziecka w prowincjonalnym mieście Polski lat 80.

  • Niewiedza

    Warto!! „Oparta łokciami o balustradę, patrzy w stronę Zamku : wystarczyłby kwadrans, by się tam znaleźć. Tam zaczyna się Praga z pocztówek, Praga, na któ


Custom Myspace Clock

Odsłony strony