środa, 18 listopada 2009

Tytuł na pewno znany, ale pozwolę sobie stwierdzić ze u większości z powodu filmu niż książki. Jednak ja zaczęłam od czytania i tym samym złagodziłam chęć obejrzenia filmu. Książka mnie nie zachwyciła chociaż tak bardzo na to liczyłam.

„Ram Mohammad został aresztowany za to , ze poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju ‘Kto wygra miliard”. Nikt nie wierzy, ze biedny sierota,  który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafi podąć nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musiał oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, ram opowiada nam zdumiewająca historie swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakąś opowieść – o dzieciństwie pod opieka księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesje na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika Tadż Mahal.

Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na teleturniejowi pytania, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie”

Historie życia Ram Mohammada poznajemy w momencie gdy spotyka się z tajemniczym adwokatem chcącym uchronić go od wiezienia za oszustwo w teleturnieju. Kolejne pytania teleturnieju to kolejna, niesamowita opowieść z życia Mohammada..

Bardzo interesujący sposób akcji. Głównego bohatera poznajemy jedynie z retrospekcji, wiemy o nim tylko to co sam nam opowiada.

Książkę przeczytałam bardzo szybko a końcowe rozdziały wręcz błyskawicznie. Często po kilku zdaniach na początku strony przerzucałam kolejna kartkę bo im dalej w las tym bardziej akcja była nudząca. Już właściwie na samym początku czytelnik zaczyna się domyślać jak cala historia się skończy a to odbiera radość czytania.

Liczyłam na barwniejsze opisy Indii a znalazłam jedynie fałsz, zbrodnie, ubóstwo, wykorzystywanie biedniejszych, obłudę. A pośród tego nasz bohater niezłomny i wciąż wierzący w przeznaczenie które doprowadzi go do szczęścia.

 

Vikas Swarup „Slumdog. Milioner z ulicy” Prószynski i S-ka, Warszawa 2009

Zakładki:
Lista życzeń
Moje ulubione
Przeczytane w 2008 roku
Przeczytane w 2009 roku
Przeczytane w 2010 roku

Custom Myspace Clock

Odsłony strony